Wczytuję dane...

Zdrowe stawy | Kurkuma i Boswellia

Zdrowe stawy | Kurkuma i Boswellia

Zapalenie stawów jest chorobą, która dotyka ludzi od niepamiętnych czasów. Objawy zwykle zaczynają się już w wieku 40 lat i postępują wraz z wiekiem. Przed pojawieniem się nowoczesnych leków farmaceutycznych osoby cierpiące na artretyzm nie zawsze po prostu cierpiały bez końca z powodu bólu — zamiast tego niektórzy wykorzystywali naturalne zioła jako lekarstwo na ból. Od wieków ludzie zwracają się ku Kurkumie i Boswellii, dwóm ziołowym suplementom, które według przeprowadzonych badań mogą być bardzo pomocne.

Objawy zapalenia stawów:

  • Bóle stawów
  • Obrzęk stawów
  • Sztywność stawów
  • Deformacja stawu
  • Utrata funkcji stawów

„Artretyzm” pochodzi od greckiego słowa arthron, które oznacza „staw” i łacińskiego słowa itis, co oznacza „zapalenie”. Zapalenie stawów dosłownie tłumaczy się jako „zapalenie stawu”. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne rodzaje zapalenia stawów — choroba zwyrodnieniowa stawów (~95%) i reumatoidalne zapalenie stawów (~5%). Ten artykuł skupia się na chorobie zwyrodnieniowej stawów, która jest najczęstszą postacią.

Terapia konwencjonalna

Większość lekarzy zaleca niesteroidowe leki przeciwzapalne na zapalenie stawów. Leki te obejmują ibuprofen (Motrin, Advil), naproksen (Aleve, Naprosyn), diklofenak, indometacynę i celekoksyb (Celebrex). Leki te, choć pomocne w krótkim okresie, zwiększają ryzyko chorób nerek i zawałów serca, gdy są przyjmowane długoterminowo.

Stosowany jest również acetaminofen (tylenol, paracetamol). Jednak przyjmowany przez dłuższy czas może dodatkowo obciążać wątrobę i obniżać poziom glutationu. Z tego powodu wielu pacjętów suplementuje NAC lub N-acetylocysteinę, aby zminimalizować obciążenie wątroby.

Leki steroidowe i leki narkotyczne mogą być również przepisywane w ciężkich przypadkach.

Terapia naturalna

Suplementacja Kurkumą i Boswellią została oceniona w badaniu przeprowadzonym w styczniu 2018 roku, w którym wzięło udział 201 osób w wieku od 40 do 70 lat, wszystkie z objawami zapalenia stawów kolanowych. Podczas badania uczestnicy przyjmowali kurkumę, kurkumę plus Boswellia lub identycznie wyglądającą pigułkę placebo.

Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma, znana również jako szafran indyjski, jest zakorzenioną rośliną z rodziny imbirowatych, często spożywaną ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i inne właściwości zdrowotne.

Uważa się, że kurkumina, główna substancja chemiczna występująca w kurkumie, zapewnia wiele korzyści zdrowotnych rośliny. Podczas gdy wiele osób używało kurkumy jako przyprawy do wzbogacania swoich potraw przez ostatnie 4000 lat, kurkuma odgrywała ważną rolę w medycynie! Ulga w zapaleniu stawów jest głównym powodem, dla którego bierze się to starożytne zioło.

Boswellia (Boswellia carterii)

Boswellia to ajurwedyjski suplement ziołowy, który pomaga również zmniejszyć ból związany z zapaleniem stawów. Olejek eteryczny ekstrahowany z tego zioła to Frankincense.

Wyniki badania

Początkowo naukowcy mierzyli sprawność fizyczną osoby cierpiącej na artretyzm, sztywność poranną i ogólne odczucia pacjenta dotyczące ciężkości choroby.

Pod koniec trzymiesięcznego badania naukowcy odkryli, że kurkuma była znacznie pomocna w zmniejszaniu bólu związanego z zapaleniem stawów.

Ponadto naukowcy odkryli również, że połączenie kurkumy i boswellii było jeszcze bardziej skuteczne w zmniejszaniu bólu, zapewniając efekt synergiczny.

Polecany suplement

CurcuminUP - zawierający Omega-3 Curcumin Complex z olejem z czarnuszki, boswellią i imbirem. Posiada zoptymalizowaną kurkuminę Longvida® i goldenomega® omega-3. To specjalna formuła, która wspiera redukcję stanów zapalnych i może pomóc w utrzymaniu właściwej mobilności i komfortu stawów.