Wczytuję dane...

Porowatość włosów

Porowatość włosów

Każdy zdrowy włos posiada powierzchnię składającą się ze szczelnie przylegających do siebie łusek. Zatrzymują one wodę we wnętrzu włosów. Wspomagają również nawilżenie i chronią włosy przed uszkodzeniem. Podwyższona porowatość występuje wtedy, gdy łuski włosów ulegają rozchyleniu. Włos staje się wówczas przesuszony i rośnie prawdopodobieństwo mechanicznych uszkodzeń. Porowatość włosów w wysokim i średnim stopniu może być uwarunkowana genetycznie. Naturalna porowatość występuje w przypadku kręconych włosów, jednak częściej spotyka się porowatość nabytą. Jest ona spowodowana niewłaściwą pielęgnacją, farbowaniem włosów, prostowaniem oraz częstym suszeniem gorącym powietrzem.

Test na porowatość włosów

Stopień porowatości włosów możesz określić u trychologa, który pod mikroskopem określi ich strukturę. Test można też przeprowadzić w warunkach domowych. Wystarczy, że do szklanki z wodą wrzucisz kilka włosów z różnych okolic głowy i odczekasz kilka minut. Im bardziej „utoną”, tym wyższa będzie ich porowatość. Jeśli kosmyki znajdą się na dnie oznacza to, że silnie chłoną wodę i ich struktura jest wysokoporowata. Jeśli pozostaną na wierzchu – porowatość uznajemy za niską. Jeśli włosy zanurkują do połowy są średnioporowate.

Włosy niskoporowate

Łuski są szczelnie domknięte, zdrowe, gładkie, raczej proste. Są lśniące, elastyczne i łatwe w rozczesywaniu, oraz nie puszą się. Wykazują tendencję do elektryzowania się. Włos jest dość zbity, dlatego proces wchłaniania wody jest czasochłonny, natomiast właściwości odżywcze pozostają w ich wnętrzu przez długi czas. Należy uważać z ilością nakładania kosmetyków, ponieważ łatwo je obciążyć.

Włosy średnioporowate

Łączą cechy nisko i wysokoporowatych włosów. Błyszczą ale lekko, są delikatnie szorstkie, dobrze wyglądają, ale mogą być przesuszone i osłabione, przez co dochodzi do ich wypadania. Często towarzyszą im rozdwojone końcówki. Ich łuski są nieznacznie odchylone, czyli lekko uszkodzone, przez co włos jest podatny na zniszczenia. Należy więc uważać jakie zabiegi się stosuje i zrezygnować z suszarki czy prostownicy. Powinno się również zaopatrzyć w dobrej jakości naturalne kosmetyki.

Włosy wysokoporowate

Łuski są mocno odchylone, czyli bardzo zniszczone. Są matowe, szorstkie i puszą się. Ciężkie w stylizacji, często kręcone. Można je z łatwością złamać, ponieważ są suche i kruche. Szybko wchłaniają wodę i substancje odżywcze, ale niestety równie szybko je tracą. Brakuje im ochrony, dlatego łatwo je zniszczyć wysoką temperatur, czy substancjami szkodliwymi. Potrzebują zatem głębokiej pielęgnacji. W tym celu należy stosować regularnie kosmetyki intensywnie regenerujące i nawilżające, w szczególności olejki, by je odbudować i wzmocnić.